Description
Theย TeamGroup Delta RGB 32GB DDR5 Dual Channel RAM Kitย comes equipped with everything you need to streamline your in-game performance and productivity. The 32GB of powerful DDR5 memory is split across a dual-channel configuration to ensure great efficiency during your heavy-duty workloads. Support for speeds of up to 7600MHz and CAS timings of 36-46-46-84 means you can effortlessly game, stream, or create at blisteringly fast speeds with near-zero latency or lag interrupting your performance. Plus, compatibility with various RGB lighting software makes customising the integrated RGB to suit your aesthetic a breeze.
TeamGroup Delta RGB 32GB DDR5 Dual Channel RAM Kit at a Glance:
- 32GB (2x16GB) capacity
- DDR5
- Up to 7600MHz
- 36-46-46-84 CAS Timings
- Compatible with Intel XMP 3.0 Overclocking
- Customisable RGB Lighting
Incredible Performance
Whether you are dominating the battlefield or creating the next hit internet meme, theย TeamGroup Delta RGB 32GB DDR5 Dual Channel RAM Kitย can handle it. The 32GB of powerful DDR5 memory has been built utilising cherry-picked ICs, and your applications are equally split across the two 16GB modules to ensure maximum efficiency during your heavy-duty workloads.
Support for speeds of up to 7600MHz and CAS timings of 36-46-46-84 facilitates rapid in-game performance with minimal interruptions on the battlefield. If you need a little extra oomph, you can further enhance the speed of this RAM kit thanks to compatibility with Intel XMP 3.0. The on-die ECC ensures stability as you overclock.
Integrated Cooling
Theย TeamGroup Delta RGB 32GB DDR5 Dual Channel RAM Kitย features an integrated heat spreader to expel any excess heat. The onboard PMIC cooling design reduces any noise and optimises power delivery for stable whisper-quiet operation every time.
| Lighting | |
| Lighting / RGB | Yes |
| Lighting Colour | RGB |
| Lighting Compatibility | ASUS Aura Sync, GIGABYTE RGB Fusion, MSI Mystic Light Sync, BIOSTAR Vivid LED DJ, ASRock Polychrome Sync |
| Memory Timings | |
| CL (CAS Latency) | 36 |
| Cooler Specifications | |
| Heatsink included | Yes |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Set | |
| Set | Yes |
| Number of Products in Set | 2 |
| Memory | |
| Memory size (total) | 32 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Number of modules | 2 |
| Memory Speed | 7600 MHz |
| Max. Memory Speed (Standard) | 7600 MT/s |
| Memory Voltage | 1.4 V |
| Memory module height | 46.1 mm |
| Performance Profile | Intel XMP 3.0 |





Reviews
There are no reviews yet.