Description
| Advanced CKD Technology & Memory Specifications | |
|---|---|
| Advanced CKD Technology | Enhances stability of data transmission |
| One-click Overclocking | Certified by motherboard manufacturers |
| Heat Spreader | Sturdy 2mm heat spreader for perfect heat dissipation improvement |
| Board Quality | Premium 10-layer anti-interference board |
| T-FORCE Logo | Exceeds overclocking limits |
| High-quality IC | With patented technique (Invention patent number in Taiwan: I751093; Invention patent number in the US: 11488679B1) |
| Power Management Chip | Stable and effective power usage |
| On-Die ECC | For a more stable system |
| Warranty | Lifetime warranty |
| Memory Timings | |
| CL (CAS Latency) | 42 |
| Colour | |
| Primary Colour | Black |
| Lighting | |
| Lighting / RGB | No |
| Memory | |
| Memory size (total) | 48 GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Form Factor | DIMM |
| Number of modules | 2 |
| Max. Memory Speed (Standard) | 8400 MT/s |
| Memory Voltage | 1.4 V |
| Memory module height | 48.8 mm |








Reviews
There are no reviews yet.