Description
Enjoy blazing-fast access to all your files, with theย AXAGON EEM2-UG2 USB-C 3.2 Gen 2 – M.2 NVMe SSD 42-80mm External Enclosure. This external M.2 enclosure utilises USB 3.2 Gen 2 connectivity, offering data transfer rates of up to 10Gbps! With support for both single- and double-sided M.2 SSDs in 2242, 2260, and 2280 form factors, the AXAGON EEM2-UG2 is compatible with most M.2 drives currently available. Whatโs more, the heavy-duty aluminium shell dissipates excess heat from your drive, maintaining optimum performance for longer.
AXAGON EEM2-UG2 USB-C 3.2 Gen 2 – M.2 NVMe SSD 42-80mm External Enclosure at a Glance:
- M.2 SSD enclosure
- USB 3.2 Gen 2 connectivity
- Plug-and-play and hot-swap capabilities
- Aluminium shell effectively dissipates waste heat
- S.M.A.R.T. and TRIM technologies to monitor and extend the life of your SSDs
- Includes a USB-C cable
High Speed Storage on the Go
With theย AXAGON EEM2-UG2 USB-C 3.2 Gen 2 – M.2 NVMe SSD 42-80mm External Enclosure, you can easily access your files on your M.2 SSD without needing to open your computer. Equipped with USB 3.2 Gen 2 connectivity and data transfer rates of up to 10Gbps, you can access your files with minimal loading times. Whatโs more, this enclosure facilitates a wide variety of drives, with support for single- and double-sided M.2 drives along with form factors ranging from 2242 to 2280.
Furthermore, theย AXAGON EEM2-UG2 USB-C 3.2 Gen 2 – M.2 NVMe SSD 42-80mm External Enclosureย ensures your drive will offer phenomenal performance for longer. The aluminium shell dissipates waste heat, keeping your drive at optimum temperatures. Plus, the AXAGON EEM2-UG2 boasts TRIM and SMART technologies, which allow you to monitor the health of your drive and reduce degradation of the memory modules over time.
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 1 |
| Storage drive size | M.2 |
| Supported storage drive interfaces | NVMe-oF |
| Supported storage drive lengths | 42,60,80 mm |
| NVMe | Yes |
| Ports & interfaces | |
| USB connectivity | Yes |
| USB version | 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| USB connector type | USB Type-C |
| USB connector gender | Female |
| USB ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product type | SSD enclosure |
| Product colour | Black, Grey |
| Material | Aluminium |
| LED indicators | Yes |
| Certification | CE |
| Performance | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| UASP support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Power | |
| Power source type | USB |
| External power adapter | No |
| System requirements | |
| Mobile operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 7, Windows 8, Windows 8.1 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 115 mm |
| Depth | 39 mm |
| Height | 11 mm |
| Weight | 43 g |
| Cable length | 0.22 m |
| Package width | 83 mm |
| Package depth | 177 mm |
| Package height | 28 mm |
| Package weight | 103 g |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Screws included | Yes |
| Screwdriver included | Yes |
| Manual | Yes |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Materials | |
| Materials | Aluminium |
| Dimensions | |
| Length / Depth | 22 cm |
| Width | 39 mm |
| Height | 11 mm |
| Weight | 43 g |
| Colour | |
| Primary Colour | Grey |
| Secondary Colour | Black |










Reviews
There are no reviews yet.