Description
11-in-1 via USB Type-Cยฎ
– PERFECTLY CONNECTED: ICY BOX docking station with 3x USB Type-A USB 3.0, 2x HDMIยฎ, 1x VGA, 1x card reader for SD/microSD cards, 1x Gigabit LAN RJ45, 1x audio in/out and a USB Type-Cยฎ charging port.
– ERGONOMIC WORKING: The IB-DK2106a-CPD docking station also serves as an elevation for your laptop. This creates an ergonomic angle for the keyboard and allows device heat to dissipate more efficiently.
– PLUG & PLAY: There is no need to install drivers. Simply plug in the integrated nylon-sheathed USB Type-Cยฎ cable and your laptop becomes a multi-display workstation.
– POWER DELIVERY: The Type-C connector of the docking station serves as a pure charging port (no data transfer) with a power of up to 100 W (20 V@5 A). A power supply unit must be connected to the laptop for this purpose.
– CONNECTING MONITORS: For more effective work, you can connect two monitors. Use either the two HDMIยฎ connections or one HDMIยฎ connection in combination with the VGA interface.
More Options
DockingStations not only offer users a way to quickly transition from one working environment to another via a single cable, but they can also add additional functionality and capabilities to notebook designs that are increasingly slim and with limited interface option.
USB Type-Cยฎ
The Type-Cยฎ connection offers incredible versatility. It combines data transmission, video output, and power in a single, compact port. The integration of USB Type-Cยฎ makes the connection even more practical, as it has a twist-proof connection as its physical feature – making it a truly universal connection.
Easy connection – multiple benefits
Perfectly combines a high-quality appearance and efficient technology with a very compact size. The premium aluminum DockingStation does not only look good but also offers high comfort while using. This solution is suited for any location such as private or office areas.
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| HDMI ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Network | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Performance | |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash), SD |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Maximum digital resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Maximum analog resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Number of displays supported | 3 |
| Product colour | Anthracite, Black |
| UASP support | Yes |
| Housing material | Aluminium, Plastic |
| Country of origin | China |
| Power | |
| Power source type | USB |
| Output voltage | 5 V |
| Output current | 1.5 A |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 277 mm |
| Depth | 75 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | 290 g |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 130 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 340 mm |
| Package weight | 420 g |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |







Reviews
There are no reviews yet.